_DSC0018

Denetim Haftası Etkinlikleri Kapsamında Anıtkabir Ziyareti

Atatürk’ün 9. Ordu Müfettişliğine atandığı anlamlı günde, Denetim Haftası Etkinlikleri Kapsamında Denetde Yönetim Kurulu ve Üyeleri Anıtkabir ziyaretinde bulunarak çelenk bıraktı. DENETDE Genel Başkanı Alper Orkun’un açıklaması aşağıdadır.

 

Türk ve Dünya Tarihine, adını altın harflerle yazdıran, Cumhuriyetimizin kurucusu, Aziz ATATÜRK,

Vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarmak için, Müfettiş kimliğinizle başlattığınız kutlu yürüyüşün, ilk adımı olan 9. Ordu Müfettişliğine atandığınız 30 Nisan 1919 tarihinin 99. Yıldönümünde; Kamu Denetin Mesleği Mensupları olarak huzurunuzda olmanın gururunu yaşıyoruz.

“Beni görmek demek, behemehâl yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.” demiş olan büyük bir liderin huzurunda;

Kamu Denetim Meslek Mensupları olarak “Sizin belirttiğiniz ilkeleri ve hedefleri hissediyor ve anlıyoruz. Bu hedeflere ulaşmak, hayatımızın gayesidir.” diye haykırıyoruz.

Birçok konuşmanızda belirttiğiniz gibi;

“Milli sınırlar içinde bulunan yurt parçaları bir bütündür, birbirinden ayrılamaz. Bu ülke, tarihte TÜRK’tü bugün de TÜRK’tür ve sonsuza kadar TÜRK olarak yaşayacaktır. Taş kırılır, Tunç erir ama TÜRK’lük ebedidir.

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.”

“Efendiler iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti, Şeyhler, Dervişler, Müritler, Meczuplar memleketi olamaz. Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca, hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz. Şayet bir gün çaresiz kalırsanız, bir kurtarıcı beklemeyin. Kurtarıcı kendiniz olun. Ya İstiklal Ya Ölüm”

Sözleriniz yüreğimizde yankılanmaya devam etmektedir.

Kamu Denetim Mesleği mensubu olmanın ağırlığını omuzlarında hisseden bizler; “Gerçekleri söylemekten korkmayınız” tavsiyeniz ışığında, her zaman ve zeminde evrensel gerçekleri belirtmeye ve savunmaya devam ediyoruz.

Zamanın ruhunun; yepyeni bir anlayış ve idrak ile Kamu Denetim Sistemimizin ve Denetim kurullarımızın etkin ve güçlü hale getirilmesini gerektirdiğini görüyoruz. Hesap verebilir ve verimli bir yönetim için, başarılı ve etkin bir denetim sistemine geçiş, sadece denetim mensuplarının mesleki bir sorunu değil, insanımızın refah ve mutluluğunu etkileyen, türk demokrasisinin seviyesini belirleyen bir mahiyet arz etmektedir. Bu anlamda meslek mensuplarımızın fonksiyonel bağımsızlıklarının sağlanması, özlük haklarının hak edilen seviyeye yükseltilerek, iadeyi itibarın sağlanması hayati önemdedir.

İdealist ve fedakâr insanların oluşturduğu meslek camiamızın hedefi yeni bir bürokratik hegemonya oluşturmak değil, Türk Kamu Yönetimini içinde bulunduğu sanal dünyasından çıkartıp, küresel düzeyde gerçekler dünyasının başarılı bir aktörü haline getirmek hedefine katkı sunabilmektir. Bu sessiz çığlığımızın duyulmasını ümit ediyoruz.

Büyük Atatürk’ün aziz hatırası huzurunda, öncelikle Türk tarihinin bütün şehitlerine ve şehit meslektaşlarına rahmet dilerken,

Yorulmamak üzere birlikte yola çıktığımız tüm dava arkadaşlarımı selamlıyor ve saygılarımı arz ediyorum.

A. Alper Orkun

DENETDE

Genel Başkanı

 

Comment Form