logo

Ömer YÜREKLİ / Üstat Mehmet Postacı’nın Ardından

ÜSTAT MEHMET POSTACI’ NIN ARDINDAN…
Ömer Yürekli

TEKEL eski Başmüfettişi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müfettişi değerli üstadım Mehmet Postacı’ yı 14.10.2015 günü kaybettik.  Kaybettiğimizi öğrendiğimiz an, güzel bir insanı, idealist bir müfettişi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadım ve yokluğunu benliğimde hissettim.
Onu artık bir daha göremeyecektim.
Üstatla müfettiş yardımcılığım döneminde tanışmıştık. Önce hemşeri olarak tanıştık, sonra müfettiş olarak ve insan olarak arkadaşlığımız gelişti. Yaklaşık 27 yıldır kendisini tanıyordum.
Öncelikle “üstat” unvanını fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum. Bilgisiyle, maddi gerçeği aramasıyla, dürüstlüğüyle, üstün müfettişlik anlayışıyla, müfettişliğin söylem boyutunun ötesinde gereklerini yapmasıyla gerçekten bir Üstattı.
Ömrünü mesleğine adamıştı. Tekel Genel Müdürlüğünde başlayan mesleğini, Denizcilik Müsteşarlığında, daha sonra Ulaştırma Bakanlığında sürdürdü.
Müfettişlik mesleğini seviyordu. Bu sevginin altında gerçeği bulmanın, adaletin tecelli etmesine katkı yapmanın, zulme dur demenin, kamu yararını korumanın mutluluğu olduğunu seziyordum.
Kendisiyle ortak bir iş yapmadık. Ancak Adana’ da ve İzmir’ de aynı mekanlarda çalıştığımız oldu. Yaptığı çeşitli soruşturmalarla ilgili çok ayrıntılı görüşmelerimiz oldu. Bunun dışında TEKEL’ de fevkalade önemli inceleme ve soruşturmalara imza attığını TEKEL camiası biliyordu.
TEKEL’ de çalıştığı dönemde, Denizli’ de, İzmir’ de, İstanbul’ da çok büyük riskleri göze alarak, çok önemli kişileri ilgilendiren soruşturmalar yapmıştı. Özellikle bunların bir kısmına hayatını adamıştı adeta; gerçeği bulmak, yapılan yolsuzlukları ortaya çıkartmak ve adaletin tecelli etmesine katkı yapmak, müfettişliğin gereklerini yapmak adına.
Sonraki zamanlarda  çalıştığı kurumlarda da  aynı anlayışla, toplum yararına çalışmaya devam etmişti.
Ben onda hep “ilk günkü idealizmi” görürdüm. İlerleyen yaşına rağmen bir müfettiş yardımcısı gibi, istekle çalışırdı. Kendisine verilen denetim, inceleme ve soruşturma görevlerini en iyi şekilde yapardı. Önüne gelen iddiaları sonuna kadar araştırır, gerçek neyse onu bulur ve gereken neyse onu yapardı.
İşinin gereklerini yapma konusunda adeta yıkılmaz bir kale gibiydi. Yenilmez bir savaşçıydı o.
Güzel bir insandı. Dürüst, onurlu, güvenilir, etik değerlere saygılı, erdemli bir insandı. Dostluğundan emin olduğumuz biriydi.
Kimsesiz, gariban insanlarla uğraşmazdı. Yaptığı işte nüfuz sahibi, etkili ve yetkili kişiler karşısına çıkınca kaçanlardan değildi. Karşısına çıkan veya çıkartılan engeller onu yıldıramazdı. Vazgeçmezdi. Her halükarda sonuna kadar giderdi.
Son söz olarak şunu söylemek istiyorum: Üstat Mehmet Postacı, ömrünü mesleğine adamış kahraman bir Müfettiş idi. Mekanı cennet olsun…

Comment Form